Pomoc materialna o charakterze socjalnym
Pomoc materialna o charakterze socjalnym
Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym zostały wprowadzone w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Pomoc ta jest niezależna od typu i rodzaju szkoły, do której uczeń uczęszcza, czy też od wyników w nauce ucznia – podstawowym kryterium jest tutaj dochód na osobę w rodzinie ucznia oraz inne przesłanki.
STYPENDIUM SZKOLNE
UWAGA! WNIOSKI O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO NALEŻY SKŁADAĆ DO DNIA 16 WRZEŚNIA, W PRZYPADKU SŁUCHACZY KOLEGIÓW DO DNIA 15 PAŹDZIERNIKA DANEGO ROKU SZKOLNEGO.
Stypendium szkolne przysługuje:
1) uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno- -wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
UWAGA! Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom klas zerowych!
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600,00 zł.
Dochód rodziny oblicza się na podstawie art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 901 z późn. zm.).
Wysokość stypendium szkolnego ustala się na podstawie §5 Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Żabia Wola oraz art. 6 ust.2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.).
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:
1. Rodziców niepełnoletniego ucznia.
2. Pełnoletniego ucznia (rodzic nie może złożyć wniosku w imieniu pełnoletniego ucznia).
3. Dyrektora szkoły, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć:
1. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
- zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów uzyskanych przez wszystkich członków rodziny w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
- odcinek od renty/emerytury za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku, lub kopie decyzji o waloryzacji świadczeń.
- kopia odpisu wyroku sądowego o wysokości zasadzonych alimentów;
- w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej stosowne zaświadczenie z urzędu skarbowego lub oświadczenie zgodnie z art.8 ust.5 ustawy o pomocy społecznej;
- aktualny nakaz podatkowy, oświadczenie lub zaświadczenie z właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych;
- oświadczenie o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych;
- oświadczenie lub zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia z praktyk szkolnych;
- oświadczenie o wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowego;
- inne dokumenty niezbędne do ustalenia sytuacji dochodowej rodziny;
- oświadczenie w przypadku korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej.
Pouczenie:
1. Otrzymujący stypendium są zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznaje stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
2. Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowią podstawę przyznania stypendium szkolnego.
3. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Stypendium szkolne jest przyznawane w formie refundacji poniesionych kosztów na cele edukacyjne. Wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia w wyznaczonym terminie imiennych rachunków i faktur lub innych dokumentów, wystawionych na wnioskodawcę, potwierdzających poniesienie wydatków na cele edukacyjne.
W przypadku, gdy wartość wszystkich rachunków i faktur przewyższy kwotę stypendium, zwrot kosztów zakupu nastąpi tylko do kwoty przyznanego świadczenia. Natomiast w przypadku gdy wartość wszystkich rachunków i faktur będzie niższa niż kwota stypendium, zwrot nastąpi do wysokości przedstawionych wydatków.
Akceptowane będą faktury i rachunki wystawione w okresie od 1 lipca 2024 r., jeżeli wydatki zostały dokonane na rok szkolny 2024/2025.
Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania:
Metryka
- opublikował: Agnieszka Czajordata publikacji: 2023-08-31 08:20
- zmodyfikował: Agnieszka Czajorostatnia modyfikacja: 2024-09-06 09:29
Metryka
- opublikował: Agnieszka Czajordata publikacji: 2023-08-31 08:24